10 LAT KRAKOWIACZKA


Zespół istnieje już 10 lat. Pomysłodawczynią i inicjatorką była pani Zofia Gniewek, ówczesna dyrektorka szkoły w Grojcu. Od początku prowadzeniem zespołu zajęła się pani Teresa Majewska, która w tym celu ukończyła kursy doskonalenia zawodowego o specjalizacji tańce regionalne. Cały czas rozwijając swe umiejętności, współpracując z etnografami i choreografami, pani Teresa (kierownik zespołu) dba o profesjonalizm i autentyczność repertuaru i strojów. Bardzo dobrze wpłynęła na rozwój zespołu współpraca z dotychczasowym kierownikiem artystycznym Patrykiem Rutkowskim. W działalność zespołu chętnie włączają się rodzice tancerzy, niektórzy nawet tańczą w zespole razem z dziećmi.

ZPiT Krakowiaczek jest obecnie znany nie tylko na terenie naszej gminy, reprezentuje powiat, biorąc udział w różnych przeglądach i konkursach. Bardzo dużo koncertuje we wsi, w gminie i powiecie na okolicznościowych imprezach. Na swoim koncie ma występ na Bałkańskim Festiwalu Folklorystycznym w Kiten i Primorsku w Bułgarii. Występował też we Francji na Festiwalu Miast Zaprzyjaźnionych Europa. Obecnie ZPiT Krakowiaczek działa pod patronatem Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni.

Podczas Koncertu Jubileuszowego zespół zaprezentował piękne widowisko w reżyserii Patryka Rutkowskiego, z tańcem, śpiewem, obrzędami i zabawami ludowymi. Publiczność była zachwycona, sala kina Sokół w Trzebini wypełniona była po brzegi. Po koncercie gratulacjom nie było końca. Gośćmi Jubileuszu byli m.in. Burmistrz Gminy Alwernia Jan Rychlik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Alwerni Marek Skowronek, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni Władysław Tomczyk. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa nie mógł stawić się osobiście lecz przysłał list gratulacyjny, który został odczytany podczas uroczystości. Z gratulacjami przyjechała też Pani Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu Małgorzata Kalarus zastępca dyrektora Pana Antoniego Malczaka. Wśród gości honorowych byli również rodzice i babcia Patryka Rutkowskiego.
Na jubileuszu nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów:

Zespół Góralski "Hamernik" z Krakowa
ZPiT AGH "Krakus" z Krakowa
Parafialny Zespół Regionalny "Giewont" z Zakopanego
Rodzinno-Środowiskowy Zespół "Nasz Tata" z Trzebini
oraz "Grojcanie" z Grojca
W imieniu szefowej Zespołu Regionalnego "Mystkowianie" z Mystkowa ( k. Nowego Sącza) pani Anny Poręby, przyjechał jej mąż Benedykt Poręba.

Zespół otrzymał także telegram z życzeniami od ZPiT "Roztocze" z Tomaszowa Lubelskiego i wiele innych, które również były odczytane. W niedzielę na mszę św. w intencji zespołu przybyła pani wice Starosta naszego powiatu Maria Siuda z mężem.

<< powrot

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z JUBILEUSZU