MALARSTWO ALICJI I ZBIGNIEWA ZIOBÓW


Artystyczne małżeństwo Alicji i Zbigniewa ZiobówZbigniew Ziob urodził się w Katowicach, tam się wychował i ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. Życie zawodowe związał jednak z górnictwem. Mimo pracy w kopalni nie zaniedbał swojej pasji – malarstwa. Początkowo tworzył w zaciszu domowym dla własnej przyjemności, dzieląc się swoją sztuką z rodziną i przyjaciółmi. Kształtując swój warsztat, artystyczną świadomość i dorobek, zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym. Jego prace znalazły się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju oraz Niemczech i Holandii. Po przejściu na emeryturę opuścił Katowice i wraz z żoną – malarką i poetką osiadł w Chełmie Śląskim. Na śląskiej wsi odnaleźli prawdziwą arkadię. Sielskie krajobrazy, piękno przyrody, życzliwi ludzie. W takim miejscu i okolicznościach ich wspólne artystyczne pasje wspaniale rozkwitły.

Alicja „Lili” Ziob malować zaczęła w wieku dojrzałym. Dotychczas zachwycała się sztuką innych. Wspomagała i zachęcała męża by nie ustawał w tworzeniu rzeźb i obrazów. Jak sama o sobie mówi – jej twórczość jest afirmacją życia. W poezji i malarstwa stara się wyrazić swój stosunek do otaczającego świata.

Artystyczne małżeństwo zaangażowało się w działalność Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w pobliskim Chełmku, Stowarzyszenia Twórców Kultury „IN GREMIO” w Chrzanowie oraz w Grupie Twórczej – Podbeskidzie w Bielsku-Białej. Biorą czynny udział w życiu artystycznym Śląska i Małopolski. Dzielą się swą wiedzą i kunsztem uczestnicząc w plenerach, warsztatach, wernisażach i pokazach. Ich znaczący dorobek charakteryzuje dojrzałość i oryginalność wypowiedzi.

<< powrot