Rocznica Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszym miasteczku zgromadziły wielu gości. Uroczystość rozpoczęła msza święta w alwerniańskim kościele, którą w intencji ojczyzny odprawił O. Gwardian Bolesław Opaliński. Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Bartłomiej Mazurkiewicz. Następnie uczestnicy mszy w uroczystym pochodzie prowadzonym przez O. Zbigniewa Krzystka i żołnierzy V Batalionu Dowodzenia z Krakowa, przeszli do rynku, gdzie delegacje szkół, organizacji politycznych i społecznych w asyście warty honorowej złożyli wiązanki na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Okolicznościową mowę wygłosił burmistrz Jan Rychlik.

Następnie w Galerii "A" gościliśmy autorkę wystawy "Koronowane Madonny" panią Agatę Macuga. Pani Agata urodziła się w Rabce, lecz od wielu lat mieszka w Czernichowie. Malowanie było zawsze jej wielką pasją, lecz życie potoczyło się tak, że nie mogła kształcić się w kierunku plastycznym. Dopiero na emeryturze może w pełni realizować swoje artystyczne marzenia. Jak sama mówi, wystawa Madonn nie powstałaby bez duchowego i materialnego wsparcia państwa Beaty i Janusza Starowiczów z Rusocic. Pani Agata należy do Grupy Plastycznej "Zdrój" z Krzeszowic, której obecna szefowa p. Renata Wróbel również gościła w naszej galerii. Podczas spotkania muzycznie czas umilał młody, zdolny duet z Alwerni: Natalia Kadłuczka na pianinie i Michał Kuglin na skrzypcach.

Trzecim punktem majowego święta była uroczysta promocja książki pana Stefana Rożnawskiego "Na chwałę Bożą" - krótki zarys historii budowy i remontów kościołów i budynków kościelnych w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, na obszarze powiatu chrzanowskiego i w okolicach, w latach 1980 - 2011. Promocja zbiegła się z 90 rocznicą urodzin pana Stefana. "200 lat" zaśpiewała jubilatowi "Tradycja" z Okleśnej razem ze zgromadzonymi gośćmi, a było ich wielu. Duchowieństwo reprezentowali O. Zbigniew Krzystek z Klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni oraz Ksiądz Stanisław Marszałek, proboszcz parafii w Okleśnej. Przybyło wielu przedstawicieli władz samorządowych, m. in. pierwszy starosta chrzanowski pan Andrzej Saługa, pani Stanisława Klimczak była vice-starosta powiatu chrzanowskiego, burmistrz Alwerni Jan Rychlik, wójt Babic Radosław Warzecha, przewodniczący rady miejskiej gm. Alwernia Marek Skowronek, przewodniczący rady gminy Babice Wiesław Domin. Wielu radnych powiatowych, m. in. Stanisława Kasperczyk i Zbigniew Klatka, oraz gminnych, ponadto rodzina i przyjaciele autora. Pan Stefan gorąco dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. Każdy z gosci mógł otrzymać egzemplarz z dedykacją i autografem autora książki.

Publikację wydano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, Urzędu Miejskiego w Alwerni, Urzędu Gminy w Babicach i Urzędu Miejskiego w Libiążu, oraz innych sponsorów.

<< KLIKNIJ BY ZOBACZYC WIECEJ ZDJEC

<< powrot