DNI ALWERNI 2012


Dni Alwerni 2012 rozpoczęły się w piątek 13 lipca o 18.00 dwiema równoległymi imprezami. Dla miłośników sztuk pięknych, w Galerii "A" Ośrodka Kultury otwarto wystawę malarstwa ze zbiorów pana Jana Kukuczki z Istebnej. Na wystawie zaprezentowane są prace powstałe podczas VI Beskidzkich Integracji Sztuki, które corocznie organizują Państwo Bożena i Jan Kukuczka. Plener odbywa się w Istebnej i okolicach i skupia wybitnych malarzy z całej Polski i nie tylko. Obrazy powstałe podczas Beskidzkich Integracji Sztuki zobaczyć można w Salonie Sztuki "Na granicy bez granic" w Jasnowicach (tutaj link) oraz w naszej Galerii do 15 sierpnia 2012. Podczas wernisażu nastrojowo zagrał i zaśpiewał Pan Wacław Płonka. Następnie o 19.00 wręczone zostały nagrody w I edycji Nagrody Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika, którą otrzymały osoby szczególnie zasłużone w dziedzinie upowszechniania kultury i dziedzictwa kulturowego oraz za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureatami I edycji zostali:

Państwo Zofia i Edward Góreccy - twórczość ludowa
Teatr „Tradycja" z Okleśnej - upowszechnianie kultury i promocja gminy Alwernia,
O. Zbigniew Krzystek - upowszechnianie kultury i promocja gminy Alwernia, wspieranie inicjatyw Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni
oraz promocję "Ballady o Alwerni" Henryka Cyganika
Michał Knapik i Bronisław Cyganik - mecenat kultury - za wspieranie wydarzeń kulturalnych na terenie gminy Alwernia
Przyznano również nagrodę honorową dla aktora Andrzeja Grabowskiego - za radość promowania miasta i gminy Alwernia i wielkie serce w dziele ratowania Klasztoru OO. Bernardynów.

W uroczystości wzięli udział synowie Henryka Cyganika Jędrzej i Kajetan.

Dla miłośników rozrywki nieco innego gatunku, o 18.00 na stadionie MZKS-u wystartował koncert rockowy. Jako pierwsza zagrała Młodzieżowa Grupa Rockowa z Alwerni w składzie: Joanna Jakóbik i Ewa Drabiec - wokal, Natalia Kadłuczka - klawisze, Mieszko Pawlak - perkusja, Dawid Kłosek - gitara i Karol Szpila - bas. Zespół powstał niedawno i nie posiada jeszcze nazwy. Epic Fail to zespół z Alwerni znany już nie tylko w naszej miejscowości. Ma własnych fanów, którzy świetnie bawią się na każdym ich koncercie, na tegorocznym święcie miasta nie mogło być inaczej. Zespół w składzie: Patryk Zieliński - wokal, Wojtek Wróbel - gitara, Michał Czak - bas i Kajetan Pyrek - perkusja, zagrał znane przeboje światowej muzyki rockowej oraz własne kawałki. Alwernijskiej publiczności bardzo spodobał się zespół Format C z Krakowa. Świetny głos, ekspresja i dobry kontakt z publicznością wokalisty i gitarzysty Michała spowodował, że mimo deszczu, cały czas przed sceną bawiło się sporo młodych ludzi. Podczas koncertu zagrał też zespół Jałowiec z Jaworzna a na zakończenie Suckers Train Blues z Krakowa.

Sobota rozpoczęła się zawodami wędkarskimi dla dzieci i młodzieży nad zalewem Skowronek. Następnie o 13.00 młodziki z Alwerni zagrali wygrany mecz z młodzikami z Zagórza. Dobrym wynikiem nie mogli pochwalić się natomiast alwernijscy oldboje. Przegrali mecz z Regulicami o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Alwerni. W odbywającym się równolegle turnieju tenisa w deblu o puchar Prezesa MZKS Alwernia zwyciężyli: Łukasz Bednarczyk i Sławomir Wiecheć. Puchar Burmistrza Alwerni w wyścigu rowerowym zdobył Marek Zieliński, a Puchar Przewodniczącego Rady Alwerni w szachach - Grzegorz Matyasik.
Część rozrywkową od A do Z czyli od Abby do Zumby, rozpoczął Paweł Paprocki z Chrzanowa, uczestnik programu "Mam talent", laureat Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej 2012. Przepięknie zaśpiewał dla nas znane piosenki z repertuaru Edith Piaf czy Jacquesa Brela. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół Abba Songs, który jak nazwa wskazuje, zaśpiewał znane przeboje tej szwedzkiej grupy. Po raz pierwszy na scenie zaprezentowała się dziecięca grupa taneczna prowadzona przez panią Renatę Chodacką, dzieciaki zatańczyły gorącą Zumbę. Wystąpiły również nasze gminne talenty, czyli laureaci Gminnego Przeglądu Talentów Artystycznych. Myślę że wszystkich zaczarowały swoim głosem Justyna Żądło czy Ania Pazdan. Bardzo dużo emocji, szczególnie wśród panów, wzbudził pokaz mody przygotowany przez Agencję Artystyczną "Gabriela Models" z Jaworzna. Panie wystąpiły w skórach, futrach i bieliźnie, na zakończenie zatańczyły przebój Shakiry "Waka waka", którym skutecznie przegoniły deszcz. Sobotnią imprezę, już bez deszczu, zakończyła zabawa taneczna, do tańca grał zespół Ex Band z Regulic.

Iwona Kuglin

<< powrot

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z DNI ALWERNI 2012