Mała ojczyzna
STYCZEŃ 2015
MUZYCZNA INAUGURACJA 2015 ROKU


Rok 2015 w naszej gminie zainaugurowały gościnne koncerty kolęd:
4 stycznia w kościele w Kwaczale oraz w kościele w Alwerni wystąpił chór Dzwony Podola z Ukrainy. Organizatorami koncertów byli: Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni, Klasztor OO. Bernardynów w Alwerni oraz Parafia p.w. Św. Stanisława Kostki w Kwaczale
6 stycznia w kościele w Alwerni odbył się koncert Kameralnego Chóru Prowincjonalnego z Domu Kultury w Wieprzu, którego organizatorami byli Samorzadowy Ośrodek Kultury w Alwerni, Klasztor OO. Bernardynów w Alwerni i Stowarzyszenie Alwernia Plus. Burmistrz Gminy Alwernia oraz Organizatorzy serdecznie dziękują Mieszkańcom naszej gminy za liczne przybycie na styczniowe koncerty.


GRUDZIEŃ 2014
ZPiT KRAKOWIACZEK W CIESZYNIE

W grudniu 2014 Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek wystąpił w Domu Spokojnej Starości w Cieszynie. Koncert dała grupa młodzieżowa, która przy okazji pobytu w Cieszynie zwiedziła to piękne miasto.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ


MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS

22 grudnia zakończyła się akcja MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS realizowana przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni oraz Świetlicę działającą przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, paczki otrzymało 33 dzieci z gminy Alwernia. Składamy podziękowania Wszystkim Osobom zaangażowanym w akcję. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które dostarczyły gry, puzzle, książki, maskotki, klocki, samochody, lalki i inne zabawki. Zabawki, które są niekompletne i nie mogły być dostarczone w paczkach, zostaną przekazane do świetlic na terenie gminy Alwernia.


7 grudnia 2014
JARMARK ŚWIĄTECZNY

JARMARK ŚWIĄTECZNY NA ALWERNIAŃSKIM RYNKU

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z JARMARKU NA FB OŚRODKA KULTURY:


GALERIA ZDJĘĆ

11 LISTOPADA 2014
BIESIADA PATRIOTYCZNA

Druga część obchodów Święta Odzyskania Niepodległości to organizowana od lat Biesiada Patriotyczna. Biesiadę rozpoczął okolicznościowy program "Kiedy myślę Ojczyzna..." zaprezentowany przez młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Alwerni, przygotowany przez panie Renatę Kosowską i pani Barbarę Filipek. Następnie wraz z dziećmi i młodzieżą z Grupy Artystycznej Młoda Alwernia uczestnicy biesiady śpiewali znane pieśni i piosenki patriotyczne. Członkowie Klubu Integracyjnego „Jesteśmy sobie potrzebni”, działającego w ramach Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, zaprezentowali dwie pieśni legionowe przeplatane wierszami pani Józefy Brzezoń z Mirowa. Blok patriotyczny zakończyli Michał Kuglin i Przemek Luty prezentując własne aranżacje utworów związanych z uroczystością. Biesiadę Patriotyczną zakończył piękny program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Ukrainy. Młodzi artyści zachwycali publiczność śpiewem, tańcem towarzyskim, tańcami prezentującymi folklor różnych regionów Ukrainy. Wspaniały pokaz umiejętności gry na skrzypcach dała młoda utalentowana Waleria Kusticka. Koncert Ukraińców został nagrodzony owacjami na stojąco.
GALERIA ZDJĘĆ

11 LISTOPADA 2014
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Stygmatów Świętego Franciszka w Alwerni. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Rynku, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, miało miejsce składanie wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wydarzenia chwil 1918 roku przypomniał w okolicznościowym wystąpieniu Burmistrz Gminy Alwernia - Jan Rychlik. Oficjalną część obchodów uświetnili żołnierze V Batalionu Dowodzenia, Druhowie OSP w Alwerni, Poczty Sztandarowe delegacji szkół, organizacji politycznych i społecznych. Na zakończenie zgromadzeni licznie Mieszkańcy odśpiewali Rotę. Bezpośrednio po uroczystościach, w Galerii "A" odbyło się otwarcie wystawy, wszechstronnie utalentowanego mieszkańca Okleśnej - Jana Fabina. Wystawę można podziwiać w Samorządowym Ośrodku Kultury do 15 grudnia - ZAPRASZAMY.
GALERIA ZDJĘĆ

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Tradycji
Teatr Ludowy Tradycja zdobył na XXXI Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (woj. lubelskie), nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za spektakl pt. "Spowiedź w drewnie" wg Jana Wilkowskiego. (Wykorzystano też fragmenty "Ballady o Powsinodze..." Emila Zegadłowicza.) Przedstawienie wyreżyserował Michał Hachlowski, scenografia Edward Górecki i Barbara Kramarz, muzyka Michał Kuglin. W sejmiku swoje przedstawienia prezentowało dwanaście zespołów, wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich i międzywojewódzkich, organizowanych w kilku regionach Polski. W poprzednich występach w Tarnogrodzie, w 2007 i 2011 roku, Tradycja również otrzymywała najwyższe nagrody. Warto przytoczyć dwa fragmenty opinii Komisji Artystycznej o nagrodzonym spektaklu: "[...] Trzeba jednak podkreślić, że mamy tu do czynienia nie z teatrem lalki i aktora, ale z teatrem w pełni żywego planu. Aktorzy, świadomi swoich zadań, wcielają się w postaci świątków i głównych bohaterów - Wowry i Chrystusa Frasobliwego. Początek to procesja, której uczestnicy - w drodze z widowni na scenę - śpiewem i recytacją opowiadają "Balladę o Powsinodze" i wprowadzają nas w niezwykle podniosły nastrój opowieści o ostatnich chwilach życia Wowry - kiedy przychodzi mu rozliczyć się ze swoich dokonań i zaniechań, swoich dobrych i złych myśli,i uczynków. [...] Aktorzy grający owe świątki wypełnili swoje zadania brawurowo w czym pomogły im bez wątpienia świetnie pomyślane kostiumy i scenografia (np. urocza kapliczka św. Genowefy). Wszystkie elementy przedstawienia - znakomita, równa, zdyscyplinowana gra aktorów, oszczędna lecz precezyjna w szczegółach scenografia, kostiumy proste i jednolite w stylistyce, dyskretna muzyka, przemyślane światła, oraz konsekwentnie poprowadzona praca reżysera przykładającego do wszystkich tych elementów równą wagę - dały piękny, wzruszający efekt. Efekt skłaniający widza do głębokiej zadumy nad życiem i człowieczeństwem Wowry, poniekąd i swoim. Ten efekt to cel antycznego dramatu - katharsis."
14 września 2014
PRZEMEK LUTY - RECITAL BIS, CZYLI WSPÓLNE BIESIADNE ŚPIEWANIE

14 września, w niedzielę, po raz drugi w naszym ośrodku wystąpił Przemek Luty. Tym razem grał piosenki biesiadne, które świetnie się bawiąc, wspólnie śpiewali goście recitalu. Sala była pełna, były dedykacje i piosenki na życzenie. Utwór dedykowany nieżyjącemu panu Franciszkowi Ścieburowi, Przemek zagrał na zabytkowym, 98-letnim akordeonie, należącym do pana Franka. W rolę wodzireja wcielił się pan Zbigniew Burzyński. Świetnie poprowadził całą impreze, jednocześnie grając niektóre piosenki razem z Przemkiem.


WIĘCEJ ZDJĘĆ

13 WRZEŚNIA 2014
I JESIENNY RAJD ROWEROWY ALWERNIA 2014

W sobotę 13 września 2014 z Rynku w Alwerni wyruszył I Jesienny Rajd Rowerowy pod patronatem Burmistrza Gminy Alwernia, zorganizowany przez Stowarzyszenie Alwernia Plus. W rajdzie wzięło udział 30 osób, każdy z uczestników przy starcie dostał odblaskową czapeczkę oraz ulotkę z mapką trasy i krótkim opisem ciekawych miejsc na trasie rajdu. Trasa wynosiła ok. 30 km i przebiegała przez Regulice, Nieporaz oraz w większej części przez malowniczą Puszczę Dulowską. Na mecie pod świetlicą w Nieporazie stawili się wszyscy uczestnicy, tajemnicą pozostanie dlaczego Pilot przyjechał ostatni ;-) Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a najstarszy uczestnik mieszkaniec Regulic (64 l.) oraz najmłodszy – mieszkaniec Kwaczały (15 l.) dodatkowo zegarki. Serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom: panu Burmistrzowi za ufundowanie czapeczek, Starostwu Powiatowemu za gadżety turystyczne i materiały promocyjne, firmie Maestro s. c. za pyszne krówki z Alwerni, Panu Leszkowi Kukla (Motel "Lech" w Młoszowej), Państwu Teresie i Stanisławowi Stańczykom za zegarki, Państwu oraz Dorocie i Zbigniewowi Kłoskom za wodę mineralną, strażakom z OSP Alwernia i Regulice za zabezpieczenie niebezpiecznych miejsc na trasie rajdu. Przede wszystkim dziękujemy uczestnikom za tak liczne stawienie się na starcie i już dziś zapraszamy do udziału w II Jesiennym Rajdzie Rowerowym, który, mamy nadzieję, zapisze się na stałe w programie wydarzeń w naszej gminie. Do zobaczenia za rok.


WIĘCEJ ZDJĘĆ5, 6 września 2014
POŻEGNANIE WAKACJI
5 i 6 września oficjalnie pożegnaliśmy wakacje 2014. Rozpoczęliśmy w piątek z lekkim opóźnieniem o 19.00 koncertem rockowym. Zagrali: LIFE IN SIPE - młodzieżowy zespół rockowy działajacy przy Stowarzyszeniu Młoda Alwernia w składzie: Ania Pazdan, Natalia Kadłuczka, Joanna Czak, Marek Zieliński i Janek Różycki. SMOKING BARRELZ w składzie: Patryk Pater i Piotr Wykurz, zespół DEBRIS, HEADDOWN z Alwerni w składzie: bracia Skwarczyńscy - Łukasz i Michał + Wojtek, oraz FORMAT C: z Krakowa: Wojtek Zając, Radek Żelazny, Michał Bąk i Adrian Górka.
W sobotę wystąpiły Cheerleaderki z MKS Triumf Alwernia, Kuźnia Fitness z Chrzanowa, Grupa Artystyczna Młoda Alwernia - soliści, ZPiT Krakowiaczek - najmłodsza grupa. Do łez rozbawił KABARET 44-200, a do tańca zagrał Ti Amo.
31 SIERPNIA 2014
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W OSIEKU
W ostatnią niedzielę sierpnia w Osieku odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Naszą gminę reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Mirowie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

31 SIERPNIA 2014
IX DOŻYNKI POWIATOWE
IX Dożynki Powiatowe w tym roku odbyły sie w Luszowicach. Naszą gminę reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Regulicach. Własnoręcznie przygotowany piękny wieniec został przez nie "ośpiewany" i wręczony Burmistrzowi Janowi Rychlikowi. Podczas Mszy św. dożynkowej dary ofiarne składała m.in. mieszkanka naszej gminy Pani Małgorzata Fiba z Poręby Żegoty.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

30 SIERPNIA 2014
DOŻYNKI PARAFIALNE W KWACZALE
Dożynki Parafialne w Kwaczale tradycyjnie już rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele p.w. Świetego Stanisława Kostki w Kwaczale. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł do Domu Ludowego, gdzie wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich oraz młodzież i dzieci z Zespołu nr 3 w Kwaczale, Cheerleaderki ze stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół kwaczały. Po kaszubsku zaśpiewały dla nas dzieci przygotoweane przez panią Jolantę Kuciel. Całość imprezy prowadził Sołtys Kwaczały p. Józef Bachowski.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

9 SIERPNIA 2014
PIKNIK W PORĘBIE ŻEGOTY
W sobotę 9 sierpnia odbył się Piknik Porębski. Na wszystkich uczestników od najmłodszych do najstarszych czekało mnóstwo atrakcji, m.in. konkurs plastyczny dla dzieci, balon pełen nagród, konkurs dla dorosłych "Hrabina i Hrabia Pikniku". Dla nikogo nie zabrakło pysznych pieczonych ziemniaków a do tańca zagrał zespół eS-BAND.

ZAPRASZAMY DO FEJSBUKOWEJ GALERII ZDJĘĆ
26 LIPCA 2014
I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Trzebini
26 lipca zespół Mirowianie reprezentował gminę Alwernia podczas I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Trzebińskim Centrum Kultury.ZDJĘCIA


25 LIPCA 2014
WAKACYJNE PODRÓŻE Z AKORDEONEM
W piątkowy wieczór 25 lipca w Galerii „A” wystąpił akordeonista Przemysław Luty z pięknym recitalem „Wakacyjne podróże z akordeonem”. Zagrał mieszankę różnych utworów zabierając publiczność w muzyczną podróż po Europie. Grał tanga, walce, polki, marsze, utwory klasyczne, wojskowe, patriotyczne i biesiadne m.in. poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, Marsz Radeckiego”, „Tango Notturno”, „La Cumparsita”, „Besame Mucho”, „Fale Dunaju”, „Katiusza”, „Podmoskiewskie wieczory” i wiele, wiele innych. Przemek swoją muzyczną przygodę z akordeonem rozpoczął rok temu w wakacje, które spędzał jak zwykle w Alwerni. Od 10 lat uczy się gry na fortepianie, lecz jak sam twierdzi, jego pasją stał się akordeon. Na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w klasie maturalnej w Zespole Szkół Salezjańskich w Krakowie. Pomysłodawcą koncertu był pan Zbigniew Burzyński, który akompaniował Przemkowi w niektórych utworach. Był to pierwszy recital Przemka w naszym ośrodku ale mamy nadzieję, że nie ostatni. Wkrótce na naszej stronie będzie można zobaczyć fragmenty koncertu.GALERIA ZDJĘĆ Z RECITALU


19 LIPCA 2014
Festyn Rodzinny w Mirowie
W sobotę 19 lipca mieszkańcy Mirowa bawili się na festynie Rodzinnym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.>>> ZDJĘCIA <<<


10 LIPCA 2014
Alladyn, jego lampa i Dżin
W ramach Akcji Lato w czwartek 10 lipca w Samorządowym Ośrodku Kultury Studio Małych Form Teatralnych "Sztuka" wystawiło spektakl dla najmłodszych pt. "Lampa Aladyna". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu.>>> ZDJĘCIA <<<


28, 29 CZERWCA 2014
Piknik w Okleśnej i Festyn w Brodłach
W miniony weekend mieszkańcy Brodeł i Okleśnej hucznie powitali lato podczas VIII Rodzinnego Pikniku w Okleśnej i Festynu Rodzinnego w Brodłach.
Zapraszamy do obejrzenia relacji foto na FB Ośrodka Kultury.>>> Festyn Rodzinny "Powitanie Lata" w Brodłach <<<>>> VIII Rodzinny Piknik w Okleśnej <<<


22 CZERWCA 2014
JARMARK STRZELANKOWY
I JARMARK STRZELANKOWY NA ALWERNIAŃSKIM RYNKU>>> REPORTAŻ Z IMPREZY NA FB NASZEGO OŚRODKA. ZAPRASZAMY <<<

13, 14, 15 CZERWCA 2014
DNI ALWERNI 2014

DNI ALWERNI 2014>>> REPORTAŻ Z IMPREZY NA FB NASZEGO OŚRODKA. ZAPRASZAMY <<<

8 CZERWCA 2014
XX KONKURS POTRAW REGIONANLNYCH
W dniu 8 czerwca 2014 roku w skansenie w Wygiełzowie podczas XX Konkursu Potraw Regionanlnych "Przy Chłopskim Stole" Gminę Alwernia reprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kwaczały i Regulic. Koło Gospodyń Wiejskich w Regulicach otrzymało wyróżnienie. Panie przygotowały 50 porcji zalewajki oraz ciekawą oprawę sceniczną występu. Wystąpiły w nowych strojach ludowych z terenu Regulic zakupionych w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu projektu "Kulinaria z KGW" - umowa w ramach działania "Małe Projekty" PROW 2007-2013 z Samorządem Województwa Małopolskiego. Wniosek został złożony w VI naborze prowadzonym przez LGD "Partnerstwo na Jurze" w Chrzanowie. Panie z KGW Kwaczała częstowały rosołem na kaczce z makaronem i lubczykiem.1 CZERWCA 2014
XXV Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego w Łoniowej
Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiaczek" zdobył I miejsce podczas XXV Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego w Łoniowej oraz nominację do XXXVIII Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Rabka-Zdrój 14-15 czerwca 2014r. Na ten sukces złożyły się ciężka praca tancerzy oraz wielkie serce i oddanie się swojej pasji Pani Teresy Majewskiej kierownika i instruktora zespołu. Pani Teresa Majewska w tym samym dniu odebrała Nagrodę Ministerialn "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów. Za zdjęcia dziękujemy Panu Tomaszowi Siemkowi.FOTOREPORTAŻ NA FB NASZEGO OŚRODKA. ZAPRASZAMY.

30 MAJA 2014
XVII DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały wystąpiło podczas XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Sanktuarium Matki Bożej w Płokach.
18 MAJA 2014
XX PRZEGLĄD ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH W WYGIEŁZOWIE
Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały reprezentowało gminę Alwernia na XX Przeglądzie Zespołów Obrzędowych, który odbył sie w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wzgiełzowie.

ZDJĘCIA


3 MAJA 2014
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
W sobotę 3 maja świętowaliśmy kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu koncelebrowana przez O. Bolesława Opalińskiego, O. Sylwestra Skirlińskiego, Ks. Józefa Hojnowskiego i Ks. Kazimierza Piwowarczyka. Po mszy w pochodzie wszyscy przeszli na rynek, gdzie przedstawiciele władz, organizacji społecznych i politycznych, szkół złożyli wiązanki na płycie Nieznanego Żołnierza. Burmistrz w krótkim przemówieniu przypomniał jak ważne dla Polaków było uchwalenie Konstytucji 3 maja, a młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Alwerni ciekawym programem artystycznym przypomniała najważniejsze daty i wydarzenia historyczne z tamtego okresu. W części oficjalnej wzięli udział żołnierze V Batalionu Dowodzenia z Krakowa, pełnili wartę honorową razem z druhami OSP Alwernia przy Płycie Nieznanego Żołnierza.
WIĘCEJ O 3 MAJA ORAZ FOTOREPORTAŻ NA FB NASZEGO OŚRODKA. ZAPRASZAMY.

6 KWIETNIA 2014
JARMARK WIELKANOCNY

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOREPORTAŻU Z JARMARKU WIELKANOCNEGO, WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM "TRADYCYJNE STROIKI ŚWIĄTECZNE NA WIELKANOCNY STÓŁ" ORAZ Z OTWARCIA WYSTAWY "IKONY" OLGI MOSUR I AGATY BIAŁAS

13 MARCA 2014
Powiatowy Konkurs Recytatorski
Dziś w naszym ośrodku odbył się etap gminny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W konkursie wzięło udział 26 recytatorów: 14 ze szkół podstawowych i 12 z gimnazjów.


WIĘCEJ NA FB NASZEGO OŚRODKA

8 marca 2014
SZPILKI, SZMINKI I SUKIENKI czyli Dzień Kobiet w Galerii "A" oraz otwarcie wystawy fotografii MARIANA FOLGI "CIAŁO SZTUKI"

W sobotę 8 marca w Galerii "A" świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet połączony z otwarciem wystawy fotografii Mariana Folgi "Ciało sztuki". Pan Marian przyjechał do nas z żoną Moniką, która razem z nim zajmuje się bodypaintingiem - główną dziedziną sztuki uprawianą przez autora wystawy.

Więcej szczegółów na

FB Samorządowego Ośrodka Kultury

19 LUTEGO 2014
All You Need Is Love - czyli Walentynki po angielsku
W środę 19 lutego w Galerii "A" naszego ośrodka odbył się konkurs recytatorski poezji anglojęzycznej...

WIĘCEJGALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK

7 LUTEGO 2014
WERNISAŻ PRAC PANI HALINY WĘGRZYN
7 lutego otwarliśmy wystawę "Artystka natura - kompozycje z darów przyrody" pani Haliny Węgrzyn z Okleśnej...

WIĘCEJGALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK


"Chrzanowska" w wykonaniu Piotra Kłeczka na podstawie "Cieszyńskiej" Jaromira Nohavicy
25 STYCZNIA 2014
KONCERT NOWOROCZNY KRAKOWIACZKA
W ostatnią sobotę stycznia, w Domu Ludowym w Grojcu, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek zatańczył podczas Koncertu Noworocznego. Gościnnie wystąpiły Cheerleaderki z Alwerni oraz Zespół Pieśni i Tańca AGH "Mały Krakus" z Krakowa. Po koncercie wszyscy zaproszeni i gospodarze wspólnie biesiadowali i bawili się. Już dziś serdecznie zapraszają na noworoczne spotkanie za rok.

GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK

21 STYCZNIA 2014
WARSZTATY DECOUPAGE
21 stycznia w naszym ośrodku panie z grupy twórczej Millennium wzięły udział w warsztatach Decoupage, które poprowadziła pani Renata Wróbel szefowa grupy Zdrój z Krzeszowic.

WIĘCEJGALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK

12 STYCZNIA 2014
22 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY
W niedzielę 12 stycznia jak co roku przyłączyliśmy się do finału WOŚP. W całej gminie kwestowało 30 wolontariuszy. Sztab mieścił się w siedzibie naszego ośrodka w rynku.

WIĘCEJGALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK

22 GRUDNIA 2013
I JARMARK ŚWIĄTECZNY NA ALWERNIAŃSKIM RYNKU
W przedświąteczną niedzielę 22 grudnia na Rynku w Alwerni po raz pierwszy odbył się Jarmark Świąteczny.

WIĘCEJGALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK

22 listopada 2013
OTWARCIE RYNKU W ALWERNI

Nowy Rynek w Alwerni już otwarty. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek 22 listopada. W rynku mieści się nasz ośrodek i Galeria "A", do odwiedzania której serdecznie zapraszamy. Aktualnie u nas prezentuje swoje prace malarskie p. Joanna Partyka. Wystawa będzie czynna do 13 grudnia. W niedalekim sąsiedztwie rynku znajduje się zabytkowy kościół i klasztor OO. Bernardynów. Jednym z punktów uroczystości był wernisaż prac, które powstały podczas międzynarodowego pleneru malarskiego. Plener odbył się w klasztorze we wrześniu b.r. Wystawę w korytarzach klasztornych można oglądać do 23 grudnia. Swoje prace prezentują:
Giulia Degasperi, Iwona Wojewoda-Jedynak, Renata Rychlik, Andrzej Kacperek, Zenon Windak, Tomasz Perlicjan, Edward Duda oraz Jan Gołębiowski - komisarz pleneru i wystawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia, oraz kilku zdjęć nowego rynku w porannej mgle.
Fot. Iwona Kuglin


ZDJĘCIA


GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK


16 LISTOPADA 2013
WIZYTA MINISTRA KULTURY

W sobotę 16 listopada wieczorem nasz ośrodek odwiedził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z małżonką...


WIĘCEJ


11 LISTOPADA 2013
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ALWERNI

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w kościele pw. Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu w Alwerni. Słowo boże podczas mszy wygłosił o. Zbigniew Krzystek kapelan strażaków.


WIĘCEJ


8 listopada 2013
BARDZO MIŁA WIZYTA W GALERII "A"

Choć wystawa malarstwa pani Joanny Partyki nie została jeszcze oficjalnie otwarta, miała już pierwszych zwiedzających. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego TĘCZOWA KRAINA w Alwerni przyszły podziwiać przyrodę w malarstwie pani Joanny.
Bardzo dziękujemy dzieciakom

A WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ 11 LISTOPADA O GODZ. 11.10
WSTĘP WOLNY.

18 października 2013
WERNISAŻ PANI JOLANTY CIEJEK

Piątkowy wieczór 18 października, Galeria "A" zapełniła się po brzegi gośćmi wernisażu malarstwa, rysunku i grafiki pani Jolanty Ciejek z Chrzanowa. Po kilku słowach wstępu i przywitaniu autorki prac, recital zagrał zespół Cyganeria Artystyczna (Paweł Mazurkiewicz - gitara, Marek Amborski - gitara, Michał Kuglin - skrzypce) swoją muzyką wprowadzając gości wernisażowych w świetny nastrój, a najmłodszych porywając do tańca. Miłym akcentem było przybycie pana burmistrza Jana Rychlika oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Skowronka z radnymi naszej gminy. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą galerię i zapraszamy do zwiedzania wystawy. Na następny wernisaż zapraszamy już 11 listopada.
Fot. Kasia Kurzańska i Iwona Kuglin

wystawa czynna do 31 października 2013 r.


ZDJĘCIA Z WERNISAŻU


GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOK


O AUTORCE


15 października 2013
MIŁA WIZYTA W NASZEJ GALERII

Dziś naszą Galerię odwiedziły przedszkolaki z Alwerni. Bardzo podobały im się kolorowe kwiaty i rysunkowe pajace pani Jolanty Ciejek.

31. 08. 2013
DOŻYNKI PARAFIALNE W KWACZALE
Dożynki Parafialne rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Św. Stanisława Kostki w Kwaczale, którą odprawili ks. mgr Marian Pietraszko - proboszcz tutejszej parafii oraz ks. mgr Janusz Jaster - katecheta. Podczas nabożeństwa dary symbolizujące tegoroczne plony w postaci chleba i owoców złożyli starostowie dożynkowi Małgorzata i Jakub Toka - rolnicy z Kwaczały. KGW z Kwaczały przyniosło piękny wieniec dożynkowy, który stanął przed ołtarzem. Po mszy wszyscy przeszli na boisko sportowe, gdzie gości powitał sołtys Józef Bachowski. Wśród nich byli m. in. Senator RP Andrzej Pająk, Poseł Tadeusz Arkit, starosta chrzanowski Adam Potocki oraz Komendant PSP w Chrzanowie Marek Bębenek. W zastępstwie pana Burmistrza Gminy Alwernia list od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy odczytała Sekretarz Gminy pani Henryka Pikulska. Rolnikom z Kwaczały pan sołtys wręczył pamiątkowe dyplomy, wśród nich znaleźli się najstarsi: Maria Urbańczyk, Julia Kaszuba, Julian Mazgaj i Jan Mazgaj. Na dożynkach nie mogło zabraknąć występu KGW z Kwaczały, które po występie częstowało gości chlebem ze smalcem i pysznym ciastem. Wystąpiła też dziecięca grupa prowadzona przez p. Jolantę Kuciel z pięknym programem poetyckim. Weselne przyśpiewki zaśpiewała "Tradycja". Występy artystyczne zakończył ZPiT Krakowiaczek z Grojca, który zaprezentował godzinny program składający się z tańców regionu lubelskiego, Lachów sądeckich, tańce śląskie, starej Warszawy i krakowskie. Podczas zabawy do tańca zagrał zespół Ex-Band.

ZOBACZ ZDJĘCIA


25. 08. 2013
VIII DOŻYNKI POWIATOWE W TRZEBINI
W niedzielę 25 sierpnia, goście z powiatu chrzanowskiego bawili się na VIII już Dożynkach Powiatowych, które tym razem odbyły się w Trzebini. Gospodarzem dożynek był starosta chrzanowski – Adam Potocki. Na dożynkowej scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze z gmin całego powiatu. Naszą Gminę reprezentowało KGW z Mirowa a wśród składających dary ołtarza podczas uroczystej mszy były Panie Małgorzata Fiba i Małgorzata Talowska z Poręby Żegoty. Każdy z zespołów uczestniczących w dożynkach przygotował wieniec dożynkowy. Jednym z najciekawszych był oczywiście ten przywieziony przez zespół Mirowianie.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Wiele ciekawych zdjęć można znaleźć także na stronach

TCK Trzebinia

oraz
chrzanow.naszemiasto.pl


17. 08. 2013
LATO W GROJCU I JUBILEUSZ 10-LECIA STOWARZYSZENIA SYMPATYKÓW GROJCA

W Jarze Grojeckim 17 sierpnia br. tradycyjnie już zorganizowano Lato w Grojcu a w jego ramach Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Sympatyków Grojca.


WIĘCEJ
14. 08. 2013
ZAKOŃCZENIE WAKACYJNEGO KURSU JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Dziś zakończyliśmy wakacyjny kurs języka francuskiego. Kurs trwał 4 tygodnie, zajęcia 2 razy w tygodniu.
W zajęciach uczestniczyło 16 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty ukończenia kursu na poziomie A1. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach
oraz panu Bartoszowi Bielowi za profesjonalne prowadzenie kursu i miłą atmosferę.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć:
ZDJĘCIA

12. 08. - 13. 09. 2013
WYSTAWA W NASZEJ GALERII

OD 12 SIERPNIA DO 13 WRZEŚNIA 2013
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ RĘKODZIEŁA
PANI MARII CIUPEK

SZYDEŁKOWO - AŻUROWO
W GALERII "A"

KILKA SŁÓW O AUTORCE


20. 07. 2013
FESTYN RODZINNY W MIROWIE
20 lipca w Mirowie odbył się Festyn Rodzinny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wręczenia nagród dzieciom biorącym udział w przygotowanych dla nich grach i konkurencjach

ZDJĘCIA


Festyn zorganizowany został przez Sołtysa, Radę Sołecką Mirowa oraz panie z KGW Mirów i Zespołu Mirowianie.
2-6.07. 2013
KRAKOWIACZEK W MACEDONII

OD 2 DO 6 LIPCA ZPiT KRAKOWIACZEK BRAŁ UDZIAŁ
W VII MIĘDZYNARODOWYM FRESTIWALU FOLKLORYSTYCZNYM

RAZIGRANO ORO 2013

W OHRID W MACEDONII

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z festiwalu

ZDJĘCIA


OBSZERNA RELACJA Z POBYTU TUTAJ

22. 06. 2013
7 PIKNIK RODZINNY W OKLEŚNEJ
22 czerwca w Okleśnej odbył się 7 Piknik Rodzinny. Mimo, że czarne chmury cały czas straszyły, pogoda dopisała. Dopisali także mieszkańcy Okleśnej. Po tradycyjne Okleśniki ustawiła się długa kolejka, ale po słodycze od szczodrych sponsorów jeszcze dłuższa. W powietrzu krążyły ogromne bańki mydlane które produkował Clown Dyzio i jego pomocnica. Była też grochówka po kowbojsku, lody, ciasto i zimne napoje dla dzieci i dla dorosłych. Zaśpiewały i zatańczyły dzieciaki i młodzież ze Stowarzyszenia Młoda Alwernia, po kowbojsku zagrał zespół "Konwój" wprowadzając atmosferę rodem z dzikiego zachodu.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z 7 Pikniku Rodzinnego w Okleśnej

ZDJĘCIA
15 - 16. 06. 2013
PODZIĘKOWANIA
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali i przyczynili się do organizacji Jubileuszu 20-lecia Miasta Alwernia. Dziękujemy Stowarzyszeniu Młoda Alwernia, Stowarzyszeniu MKS Triumf Alwernia za przeprowadzenie zawodów sportowych, p. Robertowi Bielowi za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów wędkarskich dla dzieci, ZPiT Krakowiaczek za wspaniały występ, Grupie Artystycznej Młoda Alwernia za piękne śpiewanie, Teatrowi Ludowemu Tradycja, zespołowi tanecznemu Candies, p. Jackowi Ożógowi za wystawę malarstwa i rzeźby, panu Tomaszowi Siemkowi za prowadzenie całej imprezy. Dziękujemy również naszym niezawodnym sponsorom: p. Ryszardowi Kadłuczce i Stanisławowi Jarczykowi (firma Sara - meble), p. Krystynie i Michałowi Borowskim, p. Barbarze i Stefanowi Łuszczkom, p. Stanisławowi Stańczykowi, p. Adamowi Parzymięso, Sieci sklepów sportowych YesSport z Krakowa, Power Studio z Chrzanowa, Firmie Nowix z Alwerni, Klubowi muzycznemu Ibiza, Zakładom Chemicznym Alwernia, Firmie Drog-Bud Rejon Robót Drogowych. Gazecie Krakowskiej i Tygodnikowi "Przełom" za patronat medialny. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy tak licznie wzięli udział w święcie miasta. Zapraszamy za rok i liczymy na Was.

ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU 20-LECIA MIASTA
15 - 16. 06. 2013
DNI ALWERNI
Podczas tegorocznych jubileuszowych Dni Alwerni dopisała nie tylko pogoda. Na mieszkańców naszego miasta czekało wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dla tych trochę starszych.

WIĘCEJ TUTAJ


ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU 20-LECIA MIASTA
09. 06. 2013
"PRZY CHŁOPSKIM STOLE"
9 czerwca Koła Gospodyń Wiejskich z Mirowa i Kwaczały reprezentowały naszą gminę na XIX Konkursie Potraw Regionalnych w skansenie w Wygiełzowie "Przy chłopskim stole". Konkurs połączony był z degustacją przygotowanych przez panie z KGW przysmaków. Ponniżej kilka zdjęć z imprezy.

ZDJĘCIA
03. 05. 2013
OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy o godzinie 10.00 uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu w Alwerni. We mszy św. wzięły udział poczty sztandarowe szkół, organizacji politycznych i społecznych, przedstawiciele władz naszego miasteczka.

WIĘCEJ
28. 04. 2013
ŚLADEM ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
W niedzielę 28 kwietnia, w Alwerni gościliśmy pana Andrzeja Pileckiego syna rotmistrza Witolda Pileckiego.
Do naszego miasta przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Auschwitz Memento


WIĘCEJ
26. 04. 2013
KONKURS ZUMBY
W piątek 26 kwietnia pani Renata Chodacka instruktor prowadzący zajęcia taneczne Zumba w naszym ośrodku zorganizowała mini konkurs dla uczestników zajęć. WIĘCEJ
24. 03. 2013
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
Podczas Kiermaszu Wielkanocnego rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny "Najpiękniejsza pocztówka Wielkanocna"... WIĘCEJ
24. 03. 2013
KIERMASZ WIELKANOCNY
W Niedziele Palmową 24 marca w Galerii "A" naszego Ośrodka odbył się doroczny Kiermasz Wielkanocny... WIĘCEJ
14. 03. 2013
KONKURS RECYTATORSKI
14 marca w naszym ośrodku odbył się etap miejsko-gminny Konkursu Recytatorskiego. Tematyka konkursu była dowolna. Każdy z uczestników miał przygotować 2 utwory – poetycki i fragment prozy. WIĘCEJ

zdjęcia

8 - 10. 03. 2013
III NAGRODA DLA "TRADYCJI"
Teatr Ludowy "Tradycja" zdobył III miejsce podczas I Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich - POSIADY TEATRALNE na Orawie za spektakl OŻENEK wg. N. Gogola. WIĘCEJ

zdjęcia z wszystkich spektakli (źródło: strona Gminy Jabłonka)

relacja z konkursu na stronie internetowej Gminy Jabłonka

zdjęcia w naszej galerii

8. 03. 2013
JAK PIĘKNIE BYĆ KOBIETĄ
8 marca w Galerii "A" naszego ośrodka otwarliśmy wystawę prac Grupy plastycznej "Zdrój" z Krzeszowic pt.: "Jak pięknie być kobietą - kwiaty we włosach i nie tylko...". WIĘCEJZdjęcia z wernisażu

Więcej zdjęć na
21. 02. 2013
WALENTYNKI Z POEZJĄ ANGIELSKĄ
Dziś w siedzibie naszego ośrodka odbył się konkurs recytatorski poezji anglojęzycznej "All You Need is Love" czyli Walentynki z poezją angielską. WIĘCEJZdjęcia z konkursu

Więcej zdjęć na
13. 01. 2013
PODSUMOWANIE WOŚP

13 Stycznia, podczas 21 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabrakło ludzi wielkiego serca. W tym roku zebraliśmy 15 925 zł. 28 stycznia zakończyliśmy sprzedaż gadżetów orkiestrowych, dzięki którym kwota wzrosła z początkowej 15 755 zł.

WIĘCEJ O FINALE

Zdjęcia z kwestowania

16. 12. 2012
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
16 grudnia, w przedświąteczną niedzielę w Galerii "A" można było poczuć sto procent światecznej atmosfery...

WIĘCEJ
30. 11. 2012
KOLEJNA PREMIERA "TRADYCJI"
30 listopada, w Domu Ludowym w Okleśnej "Tradycja" po raz pierwszy wystąpiła z nowym spektaklem. Przedstawili "Ożenek" na podstawie komedii Nikołaja Gogola...

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ ze spektaklu

WIĘCEJ
11. 11. 2012
94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Uroczystości Święta Niepodległości w Alwerni

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ALWERNI
WIĘCEJ
29. 10. 2012
ZAPOWIEDŹ WYSTAWY W GALERII "A"


Od 29 października zapraszamy do Galerii "A" na wystawę malarstwa i rysunku
Państwa Moniki i Jana Gołębiowskich z Krakowa.

Wernisaż 11 listopada o godzinie 11.30
Wstęp wolny - zapraszamy

WIĘCEJ
22. 09. 2012
JUBILEUSZ 10 LECIA ZPiT KRAKOWIACZEK


W sobotę 22 września w sali kina Sokół w Trzebini, Jubileuszowo wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek z Grojca. Podczas Koncertu Jubileuszowego zespół zaprezentował piękne widowisko w reżyserii Patryka Rutkowskiego, z tańcem, śpiewem, obrzędami i zabawami ludowymi. Publiczność była zachwycona, sala wypełniona po brzegi.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z JUBILEUSZU

WIĘCEJ
02. 09. 2012
19 FESTYN "JESIEŃ KURDWANÓW"


2 września młodzieżowe grupy artystyczne z naszej gminy, na zaproszenie Spółdzielni Mieszkaniowej Nowy Kurdwanów w Krakowie, wystąpiły podczas 19 Festynu "Jesień Kurdwanów".

WIĘCEJ
26. 08. 2012
DOŻYNKI POWIATOWE W CHRZANOWIE


26 sierpnia w pięknym Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, odbyły się VII Dożynki Powiatowe.

WIĘCEJ
25-26. 08. 2012
8 MAŁOPOLSKI FESTIWAL SMAKU NA KRAKOWSKIM KAZIMIERZU


Reprezentacja naszej gminy na Festiwalu Smaku na Placu Wolnica w Krakowie...

WIĘCEJ
Sierpień 2012
OBCHODY ŚWIĘTA PLONÓW W GMINIE ALWERNIA

15 sierpnia w Nieporazie odbyły się Dożynki Parafialne - WIĘCEJ

25 sierpnia - Święto Plonów w Kwaczale - WIĘCEJLIPIEC - SIERPIEŃ 2012
WAKACJE W OKLEŚNEJ


Podczas wakacji, w Domu Ludowym w Okleśnej odbywały się zajęcia dla dzieci. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zajęć.

20.08. 2012


Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni
zaprasza do Galerii "A"
NA WYSTAWĘ

WSPOMNIENIE O PATRONIE NAGRODY GMINY ALWERNIA
HENRYKU CYGANIKU

WYSTAWA ZDJĘĆ, RĘKOPISÓW, KSIĄŻEK CZYNNA OD 20 SIERPNIA 2012 W GODZINACH PRACY OŚRODKA

WSTĘP WOLNY


DNI ALWERNI 2012 JUŻ ZA NAMIZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

WIĘCEJ O DNIACH ALWERNI TUTAJ


2 - 12.07. 2012
Do 12 lipca zapraszamy na zbiorową wystawę podsumowującą projekt
"Garncarz z błota narobi złota"
warsztaty garncarskie dla dzieci i młodzieży.
Jest to ekspozycja części prac wykonanych przez uczestników warsztatów,
wyrobów lokalnych garncarzy oraz zdjęć zrobionych podczas warsztatów.
13.06. 2012
13 czerwca, w Ekomuzeum w Regulicach nastąpiło
Uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu
"Garncarz z błota narobi złota"
warsztaty garncarskie dla dzieci i młodzieży
...
WIĘCEJ


5.06.2012

5 czerwca, w naszej galerii burmistrz Alwerni Jan Rychlik i Dyrektor Ośrodka Kultury Władysław Tomczyk wręczyli nagrody i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom przeglądu talentów naszej gminy. Młodzież mamy z roku na rok coraz zdolniejszą i chętną dzielić się swoimi talentami z publicznością, więc nagrodzonych było bardzo wielu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału za rok.

Na zdjęciu Natalia Kadłuczka - nagroda główna w kategorii gimnazjum - gra na instrumencie.

Więcej zdjęć z wręczenia nagród >>TUTAJ<<


18. 05. - 26. 06. 2012
WYSTAWA W GALERII "A"


W piątek 18 maja w naszej galerii gościliśmy artystów

GRUPY PLASTYCZNEJ "ZDRÓJ"
z Krzeszowic

Otwarliśmy wystawę zbiorową Grupy.

WYSTAWA POTRWA DO 26 CZERWCA 2012


WIĘCEJ
03. 05. 2012
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W ALWERNI

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszym miasteczku zgromadziły wielu gości...

WIĘCEJ
1 KWIETNIA 2012
KIERMASZ WIELKANOCNY
Jak co roku w Niedzielę Palmową, w naszej galerii odbył się Kiermasz Wielkanocny...
WIĘCEJ
15. 03. 2012
KONKURS RECYTATORSKI

15 marca 2012 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni odbył się etap miejsko-gminny konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy konkursu recytowali poezję i fragmenty prozy. Przy doborze repertuaru mieli się kierować wartościami literackimi, artystycznymi i wychowawczymi utworów. Utwór powinien być dostosowany do możliwości wykonawczych recytatora. Oceniając recytujących, tegoroczne Jury konkursowe wszystkie te kryteria bardzo mocno brało pod uwagę.

WIĘCEJ
13.02. - 24.02. 2012

Zakończylismy Akcję Zima 2012.


ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
09.02. 2012
ALL YOU NEED IS LOVE

9 lutego 2012 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni odbył się konkurs recytatorski poezji anglojęzycznej dla gimnazjalistów.

CELE KONKURSU:
Motywowanie uczniów do uczenia się języka angielskiego
oraz mobilizowanie ich do samodzielnej pracy.
Podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży
poprzez zapoznanie z literaturą anglojęzyczną.
Zainteresowanie uczniów kulturą angielskiego obszaru językowego
oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie.
Kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów,
ich kultury i języka, oraz świąt i tradycji.

WIĘCEJ
PROW 2007 - 2013
[Rozmiar: 186889 bajtów]


01 lutego 2012 r. Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni podpisał umowę na przyznanie pomocy na operację z zakresu „Małych Projektów” w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego PROW na lata 2007-2013, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 – Leader, z Samorządem Województwa Małopolskiego. Tytuł operacji: „Garncarz z błota narobi złota” – warsztaty garncarskie w Ekomuzeum w Regulicach. Wniosek został złożony w II naborze prowadzonym przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo na Jurze” w Chrzanowie, w maju 2011 r. Celem operacji jest potrzeba udokumentowania bezpowrotnie zanikającego w regionie rzemiosła oraz upowszechnienie wiedzy i umiejętności w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli młodego pokolenia poprzez przeprowadzenie warsztatów garncarskich dla dzieci i młodzieży ze szkół obszaru LSR, stworzenie folderu dot. pozyskiwania i obróbki surowca, procesu wytwórczego, używanych narzędzi, stworzenie wystawy wyrobów lokalnych twórców – garncarzy, fotografii oraz prac uczestników warsztatów garncarskich. Warsztaty pozwolą na upowszechnienie i ułatwienie dostępu do wiedzy dotyczącej tradycji w regionie, a także będą edukacyjną alternatywą turystyczną na szlaku Ekomuzeum. Partnerem w realizacji w/w projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu. Projekt będzie realizowany w miesiącu maj/czerwiec 2012 r.

Wartość całkowita projektu 16 761,35
Wartość kwalifikowana 15 827,98
Wartość dofinansowana 11 079,58
(70% kosztów kwalifikowanych)27.01. 2012 - 15.03. 2012
WYSTAWA PRAC IWONY SKUPIŃSKIEJ
Od 27 stycznia do 15 marca 2012r. zapraszamy do Galerii "A" na wystawę prac Iwony Skupińskiej. Na wystawie można zobaczyć fotografię, malarstwo, krawiectwo, biżuterię,
papier czerpany oraz witraże, wszystko zaprojektowane i wykonane przez Panią Iwonę.
27. 01. 2012 r. o godzinie 16.00. odbył się wernisaż...

WIĘCEJ
23 STYCZNIA 2012
UROCZYSTY KONCERT NOWOROCZNY

W sali widowiskowej Domu Kultury "Sokół" w Trzebini odbył się Uroczysty Koncert Noworoczny, którego organizatorami byli TRZEBIŃSKIE CENTRUM KULTURY oraz SAMORZĄDOWY OŚRODEK KULTURY W ALWERNI. Podczas koncertu wręczone zostały Odznaki Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego...
WIĘCEJ
8 STYCZNIA 2012 - 20 FINAŁ
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Podczas 20 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
który odbył się w niedzielę, 8.01.2012 r.
zbieraliśmy datki na zakup najnowocześniejszych urządzeń
dla ratowania życia wcześniaków
oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

W tym roku w gminie Alwernia padł nowy rekord !!! zebraliśmy
20 220 zł i 50 € !!!

DZIĘKUJEMY W IMIENIU CHORYCH DZIECI
WIĘCEJ
23 listopada 2011
OTWARCIE EKOMUZEUM GARNCARSTWA W REGULICACH
W dniu 23 listopada 2011r. Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu otwarło po remoncie Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach...


WIĘCEJ
20 listopada 2011

"Jesienny Korowód Krakowiaczka"
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiaczek" z Grojca

FINAŁ REALIZACJI OPERACJI Z ZAKRESU "MAŁYCH PROJEKTÓW"
WIĘCEJ
11 listopada 2011
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W ALWERNI


WIĘCEJ
11 listopada 2011
ALICJA I ZBIGNIEW ZIOB - MALARSTWO

11 listopada 2011 o godz. 11.30, podczas obchodów Święta Niepodległości, odbył się wernisaż malarstwa Państwa Alicji i Zbigniewa Ziobów...

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy do 9 grudnia 2011
Wstęp wolny


WIĘCEJ
15 października 2011
KOLEJNY SUKCES "TRADYCJI"
Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej zdobył na XXVIII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie [woj. lubelskie], Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl pt. „Kręć się kręć wrzeciono”...

WIĘCEJ
5 października 2011
Prelekcja na temat twórczości JANA WAŁACHA
Sztuka i życie Jana Wałacha, to temat prelekcji, którą przprowadził Pan Michał Kawulok. ...

WIĘCEJ
25 września 2011
PAWIE PIÓRO
W niedzielę 25 września w Trzebińskim Centrum Kultury Sokół odbył się V Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny Regionu Małopolskiego "PAWIE PIÓRO". ...

WIĘCEJ
11 września 2011
ZIEMNIACZYSKO POD LIPOWCEM
11 września w skansenie w Wygiełzowie, Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy wzięły udział w imprezie zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo na Jurze”:
„Chrzanolandia zaprasza na… Ziemniaczysko pod Lipowcem”. ...

WIĘCEJ

4 września 2011
VI DOŻYNKI POWIATOWE
W NIEDZIELĘ 4 WRZEŚNIA W PŁAZIE, NA BOISKU SPORTOWYM KS "TEMPO" ODBYŁY SIĘ VI DOŻYNKI POWIATOWE. DOPISAŁA POGODA I FREKWENCJA ...
WIĘCEJ
LIPIEC, SIERPIEŃ 2011
WAKACYJNE IMPREZY W GMINIE ALWERNIA
Wakacje to w naszej gminie czas zabaw i różnorodnego rodzaju imprez sołeckich. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć na krótką relację fotograficzną z niektórych z nich:

GALERIA ZDJĘĆ


26 sierpnia - 21 października 2011
ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ
Od 26 sierpnia do 21 października zapraszamy do Galerii "A"
na wystawę
DRZEWORYTÓW JANA WAŁACHA

Wstęp wolny

26 sierpnia odbył się wernisaż wystawy, na którym gościł m.in. wnuk artysty Zbigniew Wałach.
WIĘCEJ
14 sierpnia 2011
Wizyta w Alwerni
W niedzielę 14 sierpnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz rzecznik rządu Paweł Graś złożyli wizytę w zniszczonym pożarem klasztorze oo. Bernardynów.
WIĘCEJ
Lipiec 2011
AKCJA LATO
Zakończyła się organizowana przez nasz ośrodek Akcja Lato, która trwała przez cały lipiec. Dla uczestników zajęć przygotowaliśmy całe mnóstwo atrakcji, było w czym wybierać...
WIĘCEJ
29 lipca - 19 sierpnia 2011
ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ
Serdecznie zapraszamy do Galerii "A" Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni
na wystawę
JAKUB GAZUREK - BESKIDZKI NIKIFOR
Wystawę można zwiedzać od 29 lipca do 19 sierpnia 2011 r.
Uroczyste otwarcie nastąpi 29 lipca o godzinie 12.00
Wstęp wolny
WIĘCEJ
3 LIPCA 2011
KOLEJNY SUKCES "TRADYCJI""
W dniu 3 lipca br. po raz XXVII w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się Międzywojewódzki SEJMIK Wiejskich Zespołów Teatralnych....
WIĘCEJ
26 CZERWCA 2011
STRZELANKOWA WYSTAWA
W niedzielę 26 czerwca podczas tradycyjnej alwernijskiej Strzelanki, odbył się kiermasz i wystawa prac artystów współpracujących z naszym ośrodkiem...
WIĘCEJ
29 MAJA 2011
V MAJÓWKA U BERNARDYNÓW
W ostatnią niedzielę maja, w ogrodzie klasztornym, przy wspaniałej pogodzie odbyła się doroczna Majówka u Bernardynów. Tegoroczną imprezę zaszczycili znakomici artyści.
WIĘCEJ
PROW 2007 - 2013
[Rozmiar: 186889 bajtów]


31 maja 2011 roku Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni otrzymał pismo informujące, że wnioski o dofinansowanie złożone w ramach działania 413_MP Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju w zakresie "Małe Projekty", zostały skierowane przez Radę LGD do dofinansowania.

Ośrodek będzie realizował dwa projekty:

1. "Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w Gminie Alwernia"

2. "Garncarz z błota narobi złota - warsztaty garncarskie w Ekomuzeum w Regulicach"


LISTA RANKINGOWA WNIOSKÓW


PROW 2007 - 2013
PROJEKT "KRAKOWIACZEK"
[Rozmiar: 186889 bajtów]


Projekt realizowany z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oś 4 Leader, z Samorządem Województwa Małopolskiego...

WIĘCEJ
3 MAJ 2011
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
OBCHODY ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA W ALWERNI
Otwarcie wystawy dokumentów i pamiątek związanych z życiem
KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY - JANA PAWŁA II.
WIĘCEJ
17 KWIETNIA
KIERMASZ WIELKANOCNY
[Rozmiar: 186889 bajtów] Jak co roku w Niedzielę Palmową, w naszej galerii odbył się Kiermasz Wielkanocny...
WIĘCEJ
17 marzec 2011
KONKURS RECYTATORSKI
[Rozmiar: 186889 bajtów]
17 MARCA O GODZ. 9.00
W SAMORZĄDOWYM OŚRODKU KULTURY W ALWERNI
ODBYŁ SIĘ ETAP GMINNY

POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH


WIĘCEJ

14. 02. - 18. 03. 2011
WYSTAWA OBRAZÓW ZE SŁOMY
Do 31 marca 2011, w Galerii "A" można ogladać wspaniałe obrazy pana Tadeusza Ciuraby,
wykonane niespotykaną techniką ze słomy.
W piątek 18 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie
serdecznie zapraszamy do oglądaniab w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury.
wstęp wolny,

>> oraz do galerii zdjęć z wernisażu <<
WIĘCEJ

2 luty 2011
WYCIECZKA DLA WOLONTARIUSZY
Na początku ferii zimowych - 2 lutego wolontariusze WOŚP, jak co rok, odwiedzili Zakopane...
WIĘCEJ
9 stycznia 2011
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w niedzielę, 9.01.2011 r. poświęcony był dzieciom z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

W tym roku w gminie Alwernia zebraliśmy 18 960 zł !!!
DZIĘKUJEMY W IMIENIU CHORYCH DZIECI
więcej

19. 12. 2010
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W niedzielę 19 grudnia Galeria "A" wypełniła się świątecznym nastrojem. Artyści, twórczynie ludowe z całej gminy oraz dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Młoda Alwernia sprzedawały różnego rodzaju dekoracje choinkowe, stroiki na świąteczny stół, serwety szydełkowe i t.p.
WIĘCEJ
11 LISTOPADA 2010
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, A PRZEDE WSZYSTKIM BIESIADA PATRIOTYCZNA, CIESZĄ SIĘ CORAZ WIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM. W TYM ROKU GOŚCILIŚMY ZESPÓŁ TREBUNIE TUTKI. STRAŻNICA OSP PĘKAŁA W SZWACH.

11. 10 - 26. 11. 2010
WYSTAWA EKSPONATÓW LUDOWYCH
W dniach od 11 październikla do 30 listopada 2010, zapraszamy do Galerii "A" na
WYSTAWĘ EKSPONATÓW LUDOWYCH
Z PRYWATNEJ KOLEKCJI PANA ROMANA PALKI
wystawę można oglądac w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury.
wstęp wolny
WIĘCEJ

18 września 2010
NAGRODA IM. WŁADYSŁAWA ORKANA
W dniu 18 września 2010 roku, w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek VIII Edycji Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana...
WIĘCEJ

8 września 2010
POLSKA WYSTAWA WE FRANCJI
Z OKAZJI JUBILEUSZU 10 LECIA ZBLIŻNIACZENIA MIAST EVRON I ALWERNI, DOSZŁA DO SKUTKU WYSTAWA WE FRANCJI...
WIĘCEJ

22 sierpnia 2010
V DOŻYNKI POWIATOWE
W NIEDZIELĘ 22 SIERPNIA W OGRODACH PRZYKLASZTORNYCH
PRZY PIĘKNEJ POGODZIE ODBYŁY SIĘ
V DOŻYNKI POWIATOWE ...
WIĘCEJ
30.07. - 5.08. 2010
PLENER PLASTYCZNY W GROJCU
JUŻ PO RAZ DRUGI W GROJCU MIAŁY MIEJSCE PLENEROWE SPOTKANIA RZEŹBIARSKIE...
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

31 lipca - 1 sierpnia 2010
FESTYN WAKACYJNY W KWACZALE
W tym roku w Kwaczale nie było Majówki, zamiast tego
Festyn Wakacyjny Stare Dworzysko.
Pogoda była na pewno lepsza niż w maju.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z IMPREZY

25, 26, 27 czerwca 2010
DNI ALWERNI
Dni Alwerni 2010 UDANE !
dopisała pogoda, nie zawiodła publiczność
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z IMPREZY
24 czerwca 2010
WERNISAŻ MARIANA FOLGI
Od 24 czerwca do 10 sierpnia serdecznie zapraszamy do Galerii "A" na
WYSTAWĘ FOTOGRAFII PANA MARIANA FOLGI
"MASKI I ŚWIAT ILUZJI"


>> ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z WERNISAŻU<<
WIĘCEJ O ARTYŚCIE
Czerwiec 2010
IV PRZEGLĄD TALENTÓW
W Galerii "A" Samorządowego Ośrodka Kultury zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w IV Gminnym Przeglądzie Talentów Artystycznych...
więcej
30 MAJA 2010
DZIEŃ DZIECKA W ALWERNI
W NIEDZIELĘ 30 MAJA NA STADIONIE MZKS ALWERNIA
DZIECIAKI OBCHODZIŁY SWOJE ŚWIĘTO.
IMPREZĘ ZORGANIZOWAŁA MAŁOPOLSKA POLICJA WSPÓLNIE Z SAMORZĄDOWYM OŚRODEK KULTURY,
ZAKŁADAMI CHEMICZNYMI "ALWERNIA" S.A.,
URZĘDEM MIASTA ALWERNIA, WOJEWODĄ MAŁOPOLSKIM,
MIĘDZYNARODOWYM STOWARZYSZENIEM POLICJI IPA - REGION CHRZANÓW...
więcej
15,16 MAJA 2010
DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W ALWERNI
PODCZAS XII MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
ALWERNIĘ ODWIEDZIŁO BARDZO WIELU TURYSTÓW.
NIE ODSTRASZAŁA NAWET MAŁO SPRZYJAJĄCA AURA. ZWIEDZAJĄCY Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM SŁUCHALI PRZEWODNIKÓW, ZWIEDZALI KOŚCIÓŁ, MAŁOPOLSKIE MUZEUM POŻARNICTWA, RYNEK, ORAZ WYSTAWĘ W GALERII "A".
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z IMPREZY
3 MAJ 2010
WERNISAŻ
MALARSTWO TADEUSZA TCHÓRZA...
3-28 maja 2010
więcej
26 marzec 2010
POZYTYW - NEGATYW - KOLOR
Od 26 marca do połowy kwietnia zapraszamy do Galerii "A"
na wystawę grafiki i malarstwa
Katarzyny Anny Gadochy
WIĘCEJ
13 luty 2010
5 ROCZNICA ŚMIERCI HENRYKA CYGANIKA
UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIE ALWERNI W 5 ROCZNICĘ ŚMIERCI HENRYKA CYGANIKA AUTORA "BALLADY O ALWERNI"...
więcej
9 luty 2010
14 NAJWAŻNIEJSZYCH SPRAW W ŻYCIU
Od 9 lutego, w Galerii „A” Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, można oglądać wystawę fotografii z archiwum wielkiego, polskiego himalaisty - Jerzego Kukuczki, pt.
„14 najważniejszych spraw w życiu”.
WIĘCEJ
18 grudnia 2009
WYSTAWA Z KWACZAŁY
W piątek 18 grudnia, otwarliśmy wystawę przedmiotów muzealnych z przełomu XIX i XX wieku oraz sztuki ludowej użytkowej przywiezioną z Domu Ludowego w Kwaczale...
więcej
październik 2009
WYSTAWA FOTOGRAFII
Od 9 października do 5 listopada zapraszamy na wystawę fotografii

"Witajcie w mojej bajce ..."
Makroprzestrzenie Magdy Wasiczek
więcej
21.09.2009
KOLOROWY MOST, WIŚNICZ - ALWERNIA
21 września otwarliśmy wystawę
"Kolorowy Most, Wiśnicz - Alwernia"
więcej
17.09.2009
KOLEJNA STACJA NA SZLAKU PAPIESKIM
W czwartek 17 września u Bernardynów w Alwerni miała miejsce wyjątkowa uroczystość...

>> zdjęcia z koncertu <<
więcej
19 sierpnia 2009
"SZYDEŁKOWE CUDA"
19 sierpnia o 17.00 otwarliśmy wystawę rękodzieła artystycznego pani Jolanty Fiby z Poręby Żegoty
więcej
19.07.2009
FESTYN ŚW. MAŁGORZATY W PORĘBIE ŻEGOTY
I Rodzinny Festyn Św. Małgorzaty przyciągnął nie tylko mieszkańców Poręby Żegoty.
wiecej
18.07.2009
LUDWIK CIUPEK - HONOROWY OBYWATEL ALWERNI
18 lipca na uroczystej sesji Rady Miejskiej mieszkaniec naszej gminy pan Ludwik Ciupek z Grojca został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Alwernia

>>> WIĘCEJ NA STRONIE UM ALWERNIA <<<
27 czerwca 2009
VII KONCERT SPECJALNY "PAMIĘTAMY"
27 czerwca, w pięknym ogrodzie przy Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni odbył się specjalny koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II pt. "Muzyka w Ogrodach".
więcej
3 - 30 maja 2009
Maciej Jan Kudasik
Od 3 do 30 maja Galeria "A" zaprasza na wystawę malarstwa
MACIEJA JANA KUDASIKA

z Nowego Targu...
więcej
17.04.2009
KONCERT
[Rozmiar: 44056 bajtów] 17 KWIETNIA O GODZINIE 17.00 W STRAŻNICY O.S.P. ALWERNIA
ZAGRALI I ZAŚPIEWALI TADEUSZ KROK I AGATA RYMAROWICZ Z ZESPOŁEM

"ŚWIAT GITARĄ I POEZJĄ MALOWANY"
więcej
17.04.2009
WYSTAWA
17 KWIETNIA O GODZINIE 16.00

W GALERII"A" ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ RYSUNKU

AGATY HELENY CYBULSKIEJ
więcej
04.03.2009
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
[Rozmiar: 44056 bajtów] 25 lutego, w Galerii "A" jury rozstrzygnęło konkurs plastyczny
"Pomagamy zwierzetom przetrwać zimę" - 4 marca wręczyliśmy nagrody i wyróżnienia
wiecej
08.02.2009
WIECZÓR Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM
[Rozmiar: 186889 bajtów] W niedzielę, 8 lutego, w Strażnicy O.S.P., Alwernia gościła swojego krajana - Andrzeja Grabowskiego...
wiecej
08.02.2009
WYSTAWA MALARSTWA PANI KRYSTYNY
[Rozmiar: 131873 bajtów] 8 lutego w Galerii "A" otwarliśmy wystawę malarstwa pani Krystyny Kocybik z Koniakowa...
wiecej
07.02.2009
SPOTKANIE Z JANEM PIERZCHAŁĄ
[Rozmiar: 131873 bajtów] W sobotę 7 lutego w Domu Ludowym w Okleśnej odbyło się spotkanie autorskie Jana Pierzchały
wiecej
28. 01. 2009
NAGRODA ARTYSTYCZNA
28 stycznia o 13.00  Dyrektor Samorzadowego Ośrodka Kultury w Alwerni Władysław Tomczyk, podczas uroczystej sesji w Starostwie Powiatowym, odebrał Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego. Nagrody przyznawane sa corocznie, za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Gratulujemy.
wiecej